محصولات کولینگ تاور ما

خطا در اجرای برنامه >


  چگونه یک برج خنک کننده بخریم؟

  برآورد قابلیت های برج خنک کننده:

  اولین قدم در خرید یک برج خنک کننده جدید برای یک سیستم تهویه مطبوع تعیین یا برآورد قابلیت ها و ظرفیت آن است. برای انجام این کار 4 پارامتر زیر باید تعیین گردند.

  1.     نرخ جریان آب در کنداسور

  2.     دمای ورود آب به کندانسور(برگشت)

  3.     دمای آب خروجی از کندانسور

  4.     دمای حباب خیس ورودی

  تفاوت بین دمای آب ورودی و خروجی کندانسور بازه مورد نیاز را تعیین می کند. در حالی که اختلاف بین دمای آب خروجی از کندانسور و دمای حباب خیس ورودی رویکرد را تعیین می کند. با داشتن بازه و نرخ جریان، نرخ خروج گرمای کل یا ظرفیت برج خنک کننده بدست می آید. با این اطلاعات یک تولید کننده یا سازنده سیستم تهویه مطبوع برج خنک کننده ایده آل را انتخاب می نماید.

  قدم بعدی تعیین یک یا چند وضعیت در برج خنک کننده است که می تواند مطابق جدول زیر مورد قبول باشد.

  نوع جریان / نوع فن

  1.     اجباری / فن محوری

  2.     اجباری / فن سانتریفوژ

  3.     القایی / فن محوری

  جهت جریان

  1.     جریان متقاطع

  2.     جریان مخالف

  نحوه منتاژ

  1.     منتاژ در کارخانه

  2.     منتاژ در محل

  سازه

  1.     چوب

  2.     فایبرگلاس

  3.     آهن گالوانیزه

  4.     آهن گالوانیزه با تشتک ضد زنگ

  5.     کاملا ضد زنگ

  6.     بتون

   

  جدول زیر انواع سازه های معقول برای نوع و جهت جریان را نشان می دهد. برج های چوبی و بتونی به ندرت در سیستم های تهویه مطبوع کاربر دارند مگر این که ظرفیت برج مورد نیاز بسیار بسیار بزرگ باشد( بزرگتر از دو هزار تن) یا در مواردی که ترکیب معماری ساختمان ما را مجبور به این انتخاب کند.

  وقتی یکی از گزینه های مناسب برج خنک کننده گالوانیزه است توصیه میشود که تشتک در همه موارد و قسمت های دیگر خیس در برج های خنک کننده متقاطع از فولاد ضد زنگ ساخته شود.این گزینه توسط تمامی سازندگان برج خنک کننده توصیه می شود و قیمت برج را ش20 تا 40 درصد افزایش می دهد. ولی همانطور که در جدول نمایش داده شده است عمر برج خنک کننده حداقل 33 درصد افزایش می یابد. بنابراین این سرمایه گذاری بسیار مطلوب خواهد بود.

  تجهیز

  عمر

  پمپ نصب شده روی پایه

  20

  پمپ نصب شده روی خط لوله

  10

  برج خنک کننده ، گالوانیزه

  15

  برج خنک کننده فایبرگلاس

  20

  برج خنک کننده گالوانیزه ، تشتک و عرشه ضد زنگ

  22

  برج خنک کننده چوب

  25

  برج خنک کننده تمام ضد زنگ یا تمام بتنی

  35

   

  برج های خنک کننده ای که در کارخانه منتاژ میشوند بسیار آسان تر و سریعتر نصب میشوند. این امر موجب می شود که این نوع کولینگ تاور بسیار ارزان تر باشد. بنابراین برج های ساخته شده در محل به ندرت برای سیستم های تهویه مطبوع کاربرد دارد.

  تضمین عملکرد توسط انجمن تکنولوژی سرمایش

  به جز در شرایط خیلی خاص یا برای کولینگ تاور های ساخته شده در محل قابلیت های برج خنک کننده های سیستم های تهویه مطبوع باید توسط انجمن تکنولوژی سرمایش مطابق با استاندار شماره 201 این انجمن تعیین شود.

  این تاییدیه تضمین می کند که قابلیت هایی که توسط شرکت سازنده تعیین می شوند واقعی بوده همچنین برج خنک کننده قابلیت نصب سریع و ساده دارد و همچنین ضمانت می کند آبی که به کندانسور می رسید تمیز است.

  تاییدیه این انجمن نیاز به تست های میدانی یک برج خنک کننده در محل را برای اطمینان صحت از عملکرد از بین می برد .

  ارزیابی اقتصادی سیستم های جایگذین برج خنک کن

  ارزیابی هزینه عمر مفید، بهترین روش برای انتخاب بین انواع برج خنک کننده است . در واقع این کار  روش صحیح آنالیز اقتصادی جنبه های مختلف عملکردی برج ها است و اجازه قیاس واقع بینانه بین انواع برج ها از لحاظ هزینه و بازده را به ما می دهد . به عنوان مثال حداقل هزینه به ازای طول عمر می تواند یکی از این معیار ها باشد .اصولا این رویه ساده است و نیاز دارد  با یک معیار مشخص انواع برج ها سنجیده شود.خروجی این مقایسه باید هر قسمت مشخص از برج های خنک کننده را مقایسه کند. هزینه مالکیت و عمکرد یک برج خنک کننده به راحتی محاسبه میشود . در ادامه هزینه های مالکیت و عملکرد کولینگ تاور توضیح داده شده است.

  هزینه های اولیه:

  هزینه سرمایه اولیه هر برج خنک کننده ای شامل طراحی ، ساخت و نصب پمپ کندانسور میشود. سایر هزنیه های تجهیزات به راحتی به کمک تامین کنندگان بدست می آید . هزینه نصب به صورت تخمینی توسط نصابان سیستم های تهویه مطبوع بدست می آید . هزنیه ساخت شامل موارد زیر می شود:

  اسپلش ها و نازل ها

  بدنه

  تجهیزات الکتریکی

  کنترل کننده ها

  و...

  هزینه بازسازی سالیانه

  یکبار که یک برج در یک عملیات قرار میگیرد دو هزینه سالانه باید برای افزایش عمر اقتصادی آن انجام شود. این هزینه ها هزینه انرژی و هزینه نگهداری هستند. عمر اقتصادی مطلوب بازه ای از زمان است که باعث میشود مصرف کننده هزینه معقولی انجام دهد.بنابراین وقتی که یک برج خنک کننده هزنیه بالاتری برای عمل کردن و نگهداری داشته باشد باید تعویض شد در واقع عمر مطلوب اقتصادی آن به پایان رسیده است. در جدول عمر مفید برج ها ارائه شده بود .

  برای دانستن هزینه انرژی باید میزان برق مصرفی برج شامل پمپ آب کندانسور ، الکتروموتور فن و سایز تجهیزات الکتریکی بررسی شوند.

  یکی از مواردی که باعث اختلاف بین برج های خنک کننده میشود افت فشار در لوله هاست که باعث افزایش انرژی مصرفی در پمپ می شود.در مورد برج هایی که فن آن ها تک دور است هزینه انرژی مصرفی فن همواره معادل با توان موتور آن است. در مورد فن های دو دور توان مصرفی در حالت فول لود 100 درصد و حالت عملکرد کم بار برج خنک کننده این مقدار 30 درصد توان اسمی موتور است. بنابراین نوع فن و موتور آن بر هزینه انرژی برج خنک کن بسیار موئثر است.

  هزنیه نگهداری سالانه به سختی قابل محاسبه است ولی میبایست هزینه نگهداری روتین برای پمپ ها و قطعات داخلی برج خنک کننده به صورت تخمینی و آماری محاسبه شود.

  برج های خنک کننده چوبی گالوانیزه 3 درصد

  برج خنک کننده گالوانیزه با تشتک استیل یا فایبرگلاس 2 درصد

  برج خنک کننده فولاد ضد زنگ 1 درصد

  این هزنیه ها شامل هزینه تعویض آب نمی شود . هزینه آب و تعویض آن بستگی به شراط کاری برج ، شرایط آب و هوا ، نرخ جریان آب و برنامه تعویض دارد .

  هزینه تعمیر و تعویض قطعات :

  این هزنیه ها در دوره گارانتی معمولا بر عهده سازنده برج است.به عنوان مثال یک برج خنک کننده متقاطع القایی ممکن است نیاز به تعمیرات اساسی بعد از 10 سال داشته باشد. این هزینه ها و زمان رخداد آنها به صورت تخمینی و با آمار بدست می آید.


  لینک های مرتبط :
  Zend_Db_Statement_Exception: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1140 In aggregated query without GROUP BY, expression #2 of SELECT list contains nonaggregated column 'max.id'; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by in /home/payasard/public_html/library/Zend/Db/Statement/Pdo.php:234 Stack trace: #0 /home/payasard/public_html/library/Zend/Db/Statement.php(300): Zend_Db_Statement_Pdo->_execute(Array) #1 /home/payasard/public_html/library/Zend/Db/Adapter/Abstract.php(468): Zend_Db_Statement->execute(Array) #2 /home/payasard/public_html/library/Zend/Db/Adapter/Pdo/Abstract.php(238): Zend_Db_Adapter_Abstract->query('select max( c ...', Array) #3 /home/payasard/public_html/application/models/Product.php(225): Zend_Db_Adapter_Pdo_Abstract->query('select max( c ...') #4 /home/payasard/public_html/application/modules/default/controllers/IndexController.php(77): Product->getMaxSubcatHasProduct() #5 /home/payasard/public_html/library/Zend/Controller/Action.php(513): IndexController->menuAction() #6 /home/payasard/public_html/library/Zend/Controller/Dispatcher/Standard.php(289): Zend_Controller_Action->dispatch('menuAction') #7 /home/payasard/public_html/library/Zend/Controller/Front.php(946): Zend_Controller_Dispatcher_Standard->dispatch(Object(Zend_Controller_Request_Http), Object(Zend_Controller_Response_Http)) #8 /home/payasard/public_html/application/Bootstrap.php(137): Zend_Controller_Front->dispatch() #9 /home/payasard/public_html/cooling-tower/index.php(8): Bootstrap->runApp() #10 {main}